Mapa Evropy, která se nachází na hlavní straně, je interaktivní. Kliknutí na obrysy vybrané země střední a východní Evropy čtenáře přesměruje na stranu s dějinami dané země. Na strany věnované historii jednotlivých zemí lze vstoupit rovněž prostřednictvím menu, které se nachází v horní části obrazovky.

 

Mapa Evropy na hlavní straně zobrazuje hranice z počátku roku 1990. To mimo jiné znamená, že:

 

• Oba německé státy – Spolková republika Německo (SRN) a Německá demokratická republika (NDR) – jsou zobrazeny samostatně, i když ještě v tomtéž roce, přesně 3. října 1990, došlo k jejich opětovnému sjednocení.

 

• Svaz sovětských socialistických republik tvořily (ještě) Litva, Lotyšsko a Estonsko (jako Litevská sovětská socialistická republika, Lotyšská sovětská socialistická republika a Estonská sovětská socialistická republika), jakož i Bělorusko a Ukrajina (jako Běloruská sovětská socialistická republika a Ukrajinská sovětská socialistická republika).

Tyto země už zanedlouho (v letech 1990 a 1991) vyhlásily svrchovanost. SSSR koncem roku 1991 tedy přestal existovat. Na začátku roku 1990 situace však vypadala tak, jak je to zobrazeno na mapě. S jednou výjimkou.

 

• Litva je na mapě zobrazena jako nezávislý stát, tedy nikoliv jako součást SSSR. Cesta Litevců ke svrchovanosti byla dlouhá a není pravda, že počátkem roku 1990 byla uznána na mezinárodní scéně jako nezávislý stát. Pro zdůraznění odhodlání Litevců a jejich touhy po svobodě, kteří se jako první už 11. března 1990 rozhodli vyhlásit svou nezávislost na SSSR, je jejich stát označený rovněž na naší mapě.

 

Jedná se údaj nehistorický, ale počítáme s tím, že se tento krok setká s pochopením.