Mapa Europy, która znajduje się na głównej stronie, jest interaktywna. Kliknięcie na kontur wybranego kraju Europy Środkowej i Wschodniej przekierowuje na podstronę z historią danego kraju. Na podstrony poświęcone historii poszczególnych krajów można wejść także poprzez menu znajdujące się na górze ekranu.

 

Mapa Europy na stronie głównej przedstawia kształt granic z początku roku 1990. Oznacza to m.in., że:

 

• Oba państwa niemieckie – Republika Federalna Niemiec (RFN) i Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD) – są przedstawione osobno, chociaż jeszcze tego samego roku, a dokładnie 3 października 1990 roku, doszło do ich ponownego zjednoczenia.

 

• W skład Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wchodzą (jeszcze) Litwa, Łotwa i Estonia (jako Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka, Łotewska Socjalistyczna Republika Radziecka i Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka), jak również Białoruś i Ukraina (jako Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka i Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka). Kraje te już niebawem (na przestrzeni 1990 i 1991 roku) ogłoszą niepodległość. ZSRR z końcem 1991 roku przestanie zaś istnieć. Na początku 1990 sytuacja wyglądała jednak tak, jak jest to przedstawione na mapie. Z jednym wyjątkiem.

 

• Litwa na mapie przedstawiona jest jako niezależne państwo – nie jest częścią ZSRR. Droga Litwinów do niepodległości była długa i nie jest prawdą, że z początkiem 1990 roku była ona uznana na arenie międzynarodowej jako niezależne państwo. Dla podkreślenia determinacji i pragnienia wolności Litwinów, którzy jako pierwsi, już 11 marca 1990 roku, zdecydowali się ogłosić niepodległość od władzy ZSRR, ich państwo jest wyróżnione także na naszej mapie.

 

Jest to element ahistoryczny, ale liczymy, że zabieg ten spotka się ze zrozumieniem.